Омладинска школа Војводине била је и биће фабрика талената, али и место формирања и сазревања будућих узорних грађана овог друштва.

Душко Грујић, директор Омладинске школе поставио је систем који има двоструку улогу: едукацију малишана и њихов фудбалски развој. О свим детаљима се пажљиво води рачуна, један од оних који имају изузетно важну улогу у целом процесу је Лаза Лазаревић, секретар Омладинске школе и неко ко је на располагању у сваком моменту свим фудбалерима, тренерима и запосленима… А, њих и те како има..

– Имамо регистрованих 370 малишана у свим узрасним категоријама. Од млађих полетараца 2016. годиште, па све до омладинаца 2006. годиште. Са свим тим генерацијама ради 60 тренера, главни, помоћни, кондициони, затим имамо тројицу аналитичара који су јако битни за омладинску школу, доктора, наравно помоћ и доктора Борка Вукосава из првог тима и све људе запослене у нашем Спортском центру који свакодневно брину да добијемо најбоље могуће услове за рад – почиње причу Лазаревић.

Систем који постоји у Војводини отворен је за све талентоване дечаке из целог региона.

– За сву децу из Србије, али и региона, имамо обезбеђен смештај у Спортском центру. Први тим нам је уступио места, па тренутно имамо 31 младог фудбалера који је тренутно у нашем хотелу. Ту не доводимо децу испод 15 година, него тек када упишу средњу школу… Ту смо да им помогнемо за све школске обавезе и усмеримо на пут о значају образовања, које је уз њихово васпитање наша најважнија мисија. Из свега тога излазе квалитетни људи, а наравно део њих се остварује и у фудбалској каријери.

Максимално стрпљење, квалитетан рад и подршка, то су неки од кључних детаља у процесу који постоји у Омладинској школи Војводине.

– Ми смо Војводина, имамо свој начин рада како се бавимо децом и трудимо се да будемо све бољи. Код нас нема прецртавања деце, нити тога када дође неко дете, склањамо неко друго… Из најмлађе генерација 2016. до омладинске селекције доћи ће 90 одсто клинаца. Чувамо их, дајемо им шансе, имамо индивидуалне тренинге, водимо рачуна о сваком сегменту у њиховом одрастању и фудбалској причи.

Понос “српске Атине” се понаша господски и не отима младе фудбалере другим, условно речено “мањим клубовима”.

– То не постоји у Војводини. У случајевима када имамо талентованог клинаца којег желимо да видимо на нашим тренинзима – контактирамо клуб, представимо се, питамо за долазак детета на пробни тренинг. Не отимамо, не зовемо родитеље, то се не ради код нас. После договора са клубом дете долази на пробне тренинге у трајању од пет дана, има смештај, оброке, максималне услове и након тога прави се извештај и доноси одлука.

Приоритет је жеља да сви талентовани клинци дођу у своју Вошу и да осећају емоцију и припадност клубу.

– Потпуно смо посвећени вртићима и основним школама на територији града, али и шире… Шаљемо наш аутобус по малишане у вртићима, долазе код нас у Спортски центар где им организујемо упознавање са Војводином, причамо им о клубу, показујемо пехаре, затим имамо и тренинг где кроз игру децу приближавамо спорту. После их уз поклоне испраћамо из наше базе. Обилазимо у школе по целој Војводини, били смо у десет градова, сви тренери иду и одржимо јавни тренинг у том граду, у школи, где се основци упознавају са Војводином и како се тренира и напредује код нас у клубу. Први тим, наравно, редовно иде по школама, дели улазнице и позива све да долазе на стадион. Понедељком увече имамо отворене тренинг где нам долазе деца из целе Војводине и шире… – закључио је Лазаревић.